Warsztaty i konferencje

ZAPROSZENIE

Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie serdecznie zaprasza:

Organy Prowadzące oraz Dyrekcje Szkół Podstawowych, nauczycieli, pedagogów, psychologów, trenerów szachowych oraz rodziców do udziału w konferencji:

„Narzędzia i metody wspierające rozwój uczniów szkół podstawowych"

Która odbędzie się w dniu 30.08.2019 o godz. 9.00 w siedzibie Uczelni siedzibie Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji przy ul. Projektowej 4 w Lublinie.


Celem konferencji będzie prezentacja innowacyjnego narzędzia online wspierającego pracę dydaktyczną nauczycieli oraz rozwój kompetencji poznawczych i szachowych uczniów szkół podstawowych, opracowanego w ramach 3 letniego projektu: „Multidimensional Analytical Training in Education” (MATE) w ramach programu Erasmus + .


Ponadto podczas konferencji Uczestnicy będą mieli okazję zapoznać się z innymi projektami Uczelni wspierającymi pracę dydaktyczną w szkołach.


ZAPRASZAMY DO REJESTRACJI do dnia 20.08.2019.
Formularz rekrutacyjny jest dostępny na stronie https://fornis.gle/9DTyGX7dR4RintRGa6
Pytania i inne informacje prosimy przesyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.;
monika.fraczek@wsei. lublin.pl; edyta.czapska@wsei. lublin.pl

 

PROGRAM KONFERENCJI


9:00 - 9:10 Otwarcie Konferencji - Kanclerz WSEI mgr Teresa Bogacka
9:20 - 9:30 Wprowadzenie - Moderator konferencji prof. Zbigniew Gaś (Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie)
Sesje wykładowe
9:30 - 10:00 MATE - zestaw gier wspomagających umiejętności uczenia się oraz kompetencje szachowe uczniów szkół podstawowych, klas IV-VI. Dr Robert Porzak (Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie)
10:00-10:30 „Wysokowrażliwe dziecko - identyfikacja, cechy, wsparcie" - wsparcie rodziców oraz kadry pedagogicznej przedszkoli oraz szkół podstawowych. Dr Monika Baryła-Matejczuk (Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie)
10:30 - 11:00 Przerwa kawowa


Sesje warsztatowe 11:00 - 14:00
SESJA 1 - MATE - narzędzie wspierające kompetencje szachowe i poznawcze
1. Cele i budowa gier MATE, rejestracja uczniów, panel nauczycieli - moderator - dr Robert Porzak, (Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie),
2. Stosowanie gier MATE w doskonaleniu kompetencji poznawczych przydatnych w dydaktyce
i rozwoju umiejętności społecznych - moderator - dr Dariusz Zapała, (Katolicki Uniwersytet Lubelski),
3. Scenariusze lekcji z wykorzystaniem zestawu gier MATE - moderator - dr Monika Baryła- Matejczuk, (Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie)


SESJA 2 - „Wysokowrażliwe dziecko - identyfikacja cechy i wsparcie"

1. Wrażliwość Przetwarzania Sensorycznego - istota zagadnienia i zakres zjawiska - dr Monika Baryła-Matejczuk (Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie),
2. Dzieci wysokowrażliwe a trudności przedszkolne i szkolne - dr Marta Pawelec (Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie),
3. Funkcjonowanie dzieci wysokowrażliwych w aspekcie emocjonalnym i poznawczym dr Wiesław Poleszak, (Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie),
4. Wysoka wrażliwość dzieci w kontekście modelu diagnozy funkcjonalnej - mgr Izabella Lutze, (Ośrodek Rozwoju Edukacji),
5. Dziecko wysoko wrażliwe jako wyzwanie dla rodzica - dr Małgorzata Artymiak, (Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie),


Sesja 3 - Warsztaty informacyjne dla dyrekcji, nauczycieli, rodziców biorących udział w projektach: „Młodzi zdolni z Lublina", „Młodzi zdolni ze Świdnika" oraz „Ciekawi siebie- ciekawi świata"
1. Dziecko zdolne -test uzdolnień wielorakich/koncepcja Gardnera;
2. Podsumowanie realizacji projektów w roku szkolnym 2018/2019 - sukcesy
14:00 lunch

 

WARSZTATY DLA NAUCZYCIELI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH
TRENERÓW SZACHOWYCH, PEDAGOGÓW I PSYCHOLOGÓW

MATE – MYŚL I DZIAŁAJ SKUTECZNIE!
ZESTAW GIER WSPOMAGAJĄCYCH UCZENIE SIĘ
DLA KLAS IV – VI SZKÓŁ PODSTAWOWYCH


WYŻSZA SZKOŁA EKONOMII I INNOWACJI W LUBLINIE, ul. Projektowa 4
4 – 6 czerwca 2019


Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie serdecznie zaprasza nauczycieli szkół podstawowych i trenerów klubów szachowych do udziału w warsztatach przygotowujących do prowadzenia zajęć z wykorzystaniem nowoczesnego, modułowego, bezpłatnego oprogramowania wspierającego kompetencje poznawcze oraz szachowe uczniów.


Naturalna i atrakcyjna wizualnie forma gry online dla dzieci wspiera rozwój poznawczy i szachowy, umożliwiając lepsze uczenie się każdego z przedmiotów szkolnych. W grze zawarte są testy, pozwalające na diagnozę 6 kompetencji poznawczych i 6 kompetencji szachowych uczniów szkół podstawowych w wieku 10-13 lat. Trudność treningów jest automatycznie dopasowana do poziomu umiejętności uczniów ocenionego w testach. Treningi można łatwo wpleść w scenariusze lekcji przedmiotowych, ponieważ opierają się na kanwie klasycznego mitu o 12 pracach Herkulesa.

Korzyści dla szkół oraz nauczycieli:


Wszystkie szkoły podstawowe i instytucje szachowe, których przedstawiciele wezmą udział w warsztatach będą mogły bezpłatnie i bez ograniczeń korzystać z narzędzia i wszystkich jego nowych wersji przez cały czas jego funkcjonowania.


Uczestnicy warsztatów otrzymają certyfikat udziału w szkoleniu, pozwalający dodatkowo na prowadzenie szkoleń w zakresie korzystania z narzędzi MATE dla zespołów nauczycielskich w szkołach zainteresowanych korzystaniem z tego rozwiązania, które po obecnym etapie będzie stopniowo komercjalizowane.


Program warsztatów obejmuje:

  1. Cele i budowa gier MATE, rejestracja uczniów, panel nauczycieli – dr Robert Porzak, WSEI (10’)
  2. Stosowanie gier MATE w doskonaleniu kompetencji poznawczych przydatnych w dydaktyce i rozwoju umiejętności społecznych – dr Dariusz Zapała, KUL (10’)
  3. Stosowanie gier MATE w doskonaleniu kompetencji szachowych przydatnych w dydaktyce i rozwoju umiejętności społecznych – Międzynarodowy Mistrz Szachowy, dr Jan Przewoźnik, ZSB (10’ online)
  4. Scenariusze lekcji z wykorzystaniem zestawu gier MATE – dr Monika Baryła-Matejczuk, WSEI, (30’)

Zajęcia wg powyższego programu będą prowadzone 4 czerwca i powtórzone 5 i 6 czerwca.
Formularz rekrutacyjny jest dostępny na stronie https://forms.gle/jgCRGw7MEwCzcSYw8
Pytania i inne informacje prosimy przesyłać na adres e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W dniu 25.04.2018 w G2A Arena, Centrum Wystawienniczo-Kongresowym Województwa Podkarpackiego odbył  się I Międzynarodowy Kongres Edukacyjny: IT i Szachy, podczas którego eksperci projektu MATE: dr Jan Przewoźnik oraz dr Robert Porzak zaprezentowali  projekt MATE.  Wykładom i prezentacjom towarzyszył turniej szachowy,  w którym wzieło udział ponad 600 uczniów szkoł podstawowych. Wśród zaproszonych gości oraz  słuchaczy wystąpień kongresowych byli dyrektorzy departamentów kształcenia z MEN, kurator i dyrektorka Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli  z Województwa Podkarpackiego, dyrektorzy szkół i nauczyciele prowadzący szachy w szkołach, jak równeż Krzysztof Góra, wiceprezes PZSzach zajmujący się projektem Edukacja przez Szachy w Szkole.

W kontekście wielkiego projektu edukacyjnego wprowadzającego szachy w szkołach w różnych szkołach publicznych w Bogocie, wdrażanego dzięki współpracy pomiędzy Sekretarzem Edukacji w Bogocie, Fundacją "Bolivar Davivienda" oraz  "Ajedrez en el Aula" prowadzone przez Adrianę Salazar, Moises Betancort został zaproszony do wykorzystania narzędzia testowego opracowanego w ramach projektu MATE z udziałem 200 dzieci grających w szachy ze szkół w Bogocie.

Jednocześnie Moises Betancort wziął udział w konferencji "Szachy i poznanie", związanej z wprowadzeniem szachów do szkół w Bogocie, organizowanej przez Sekretarza Edukacji. 

Moises Betancort, członek zespołu MATE, przedstawił postęp w badaniach w dziedzinie szachów, poznania i neuronauki oraz zaprezentował narzędzie opracowane w naszym projekcie służące do pomiaru szachów, umiejętności poznawczych.

Pod koniec konferencji Moises Betancort  udzielił wywiadu lokalnym mediom (radio i prasa) które zostaną opublikowane w ciągu najbliższych tygodni.

Więcej informacji:

https://www.facebook.com/250045691770118/photos/a.259768924131128.56653.250045691770118/1646950508746289/?type=3&theater

 

news tests BOGOTA IV 2018

W dniach 20-21 czerwca odbył się 1szy turniej szachowy dla dzieci w ramach międzynarodowego projektu MATE

Organizatorem turnieju była Wyższa Szkoła Ekonomii i Innowacji w Lublinie. Turniej został rozegrany w systemie szwajcarskim na dystansie 9 rund po 30 minut na zawodnika,  na kategorie V i IV, po 30 minut na zawodnika. Sędzią turnieju był Piotr Opolski. Do zawodów przystąpiło ponad 40 zawodników z całego województwa. Każdy z zawodników otrzymał dyplom, a najlepszym zostały wręczone puchary.

Wszystkim uczestnikom turnieju gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

http://www.chessarbiter.com/turnieje/2017/ti_4142/

Zapraszamy do obejrzenia galerii:

http://www.wsei.lublin.pl/aktualnosci/z-zycia-wsei/turniej-szachowy

That's All